Stručná história strediska HUMENNÉ

Dlhé roky sme patrili pod chýrne stredisko Prešov. Tam boli položené naše základy, tam je naša spolupracovnícka „alma mater“. Po náraste počtu humenských členov prešovského strediska dozrela myšlienka vytvorenia samostatného strediska. Nakoniec sa to i udialo – samostatné stredisko Humenné sa odčlenilo od Prešova a vzniklo 31.1.1998 – 110 rokov po smrti dona Bosca. Stredisko Humenné malo „detašované pracovisko“ – v meste Michalovce. Táto komunita sa osomostatnila v roku 2010.

Delegátom, ktorý začal presadzovať myšlienku spolupracovníckeho života v Humennom, bol don Vincent Macejko SDB. Pokračovateľom v službe delegáta bol don Tibor Janúch SDB, don Cyril Gajdoš SDB za ktorých pôsobenia sa život strediska rozvinul. No a teraz delegátske žezlo prebral don Vincent Feledík SDB.

Tak ako v každom stredisku, i v tom našom má každý z nás iné zamestnanie, rozličný dostatok času, priestoru a talentov pre službu mladým. Preto nepísaným heslom strediska je „ORA et COLABORA“. Po našom „MODLI SA a SPOLUPRACUJ“. Niektorí apoštolujú modlitbou, iní prácou a obetou vo svojich rodinách, iní priamymi aktivitami s mladými a pod. Medzi typické aktivity patrí chystanie zábavného programu ku sviatku dona Bosca, adorácie pre mladých, pôstne a adventné stretnutia, krížové cesty, stretká pre manželov a birmovancov. Každoročne v niektorý z posledných májových víkendov organizujeme popoludnie pre všetkých na oslavu Pomocnice. V čase plesov pripravujeme pre širokú verejnosť aj ples. A ešte napríklad organizácia DC a varenie na duchovných cvičeniach... a mnoho iných drobných dobrých skutkov, o ktorých vie len Najvyšší...

Asi najnáročnejšou výzvou je pre spolupracovníkov organizácia letného prímeststkého tábora. Vtedy je potrebná každá ochotná ruka, každá spotená noha a každé srdce pripravené k modlitbe.

Modlitba - 2 krát v mesiaci sa schádzame po našich bytoch a domoch: na duchovnej obnove a na formačnom stretnutí.

 

Ešte by sa dalo písať o mnohom inom, ale ako hovorí apoštol Ján vo svojom evanjeliu: „...myslím, ani na celom svete by nebolo dosť miesta na knihy, ktoré by bolo treba napísať.“

 

Kto sú Saleziáni spolupracovníci?

 

Deti, mládež a rodiny sú najcitlivejšou časťou ľudskej spoločnosti. Sú jej nádejou. Uchrániť mládež od mravnej a sociálnej biedy a pomôcť jej dôstojne sa zaradiť do života, to bol ideál, ktorému zasvätil celý svoj život taliansky kňaz svätý Ján Bosco. Založil rozsiahle dielo na jej záchranu.

 

Do tohto diela patria aj Saleziáni spolupracovníci. Je to verejné zhromaždenie veriacich katolíkov – laikov i diecéznych kňazov, ktoré sa venuje širokému mládežníckemu hnutiu a ľudovému apoštolátu. Množstvo mladých si vyžadovalo veľa pomocníkov a priateľov jeho diela. Medzi prvými bola jeho matka Margita a s ňou množstvo ľudí najrôznejších povolaní, ba dokonca i pápežov. Prvým bol sv. otec Pius IX., ktorý roku 1876 Združenie saleziánskych spolupracovníkov schválil.

 

Saleziánske dielo na Slovensku začína rokom 1924 príchodom prvých slovenských saleziánov. Koncom 70-tych a začiatkom 80-tych rokov vznikajú prvé apoštolsky činné spoločenstvá.

 

Naším základným poslaním je apoštolát vo farnostiach v ktorých žijeme. Snažíme sa však podľa svojich schopností slúžiť všetkým, čo nás potrebujú.

 

Svoj apoštolát sa snažíme vykonávať spoločne, vo vzájomnej spolupráci vo vnútri Združenia, v spolupráci s ostatnými zložkami saleziánskej rodiny, ale i v spolupráci s kýmkoľvek v Cirkvi i mimo nej, ak mu leží na srdci dobro mládeže. Saleziánski spolupracovníci pôsobia podľa svojich možností  v rozličných štruktúrach – kultúrnych, spoločenských, ekonomických i politických, najmä ak zasahujú do výchovy mládeže a do života rodín.

 

Potrebným zázemím pre našu apoštolskú činnosť je život v bratskom spoločenstve. Pomáha nám prehlbovať duchovný život i saleziánsky životný štýl. Aby sme mohli dobre slúžiť iným, musíme byť pevne zakotvení v Bohu, ktorý nás k tejto službe povolal. Modlitba v saleziánskom duchu je jednoduchá a plná dôvery, radostná a preniknutá apoštolským zápalom. V duchu sv. Františka Saleského sa usilujeme premeniť celý život na modlitbu.

 

 

 


História projektu

V tejto časti môžete popísať históriu Vášho projektu a čo Vás viedlo k nápadu ho realizovať. Je vhodné sa taktiež zmieniť o dôležitých míľnikoch a poďakovať ľuďom, ktorí sa na projekte zúčastnili.